Köpeklerde kansızlık, her canlıda ortaya çıkabilecek bir durumdur. Sadece insanlara özgü olduğunu düşünmek yanılgıdır. Köpeklerde ortaya çıkan kansızlık, ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediğinde, birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Birçok köpek, kansızlık rahatsızlığı olduğu için kendisini yorgun ve bitkin hissetmektedir. Siz de köpeğinizde nedensiz bir yorgunluk ve bitkinlik oluştuğunu düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden veterinere götürmelisiniz.

Köpeklerde kansızlık oluşumunun bir çok sebebi olabilir. En doğru bilgiyi veteriner yoluyla alabilir, köpeğinizdeki kansızlık oluşumunu tedavi edebilirsiniz. Köpeklerde Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Köpek, oldukça hareketli ve enerjik bir hayvandır. Kansızlık gelişen köpeklerde, sıklıkla halsizlik ve yorgunluk belirtileri görülmektedir. Köpek sahipleri gözlemleyerek bu durumu rahatlıkla anlayabilir. Bir başka belirti de, dilinin solgun bir renk almasıdır. Ancak köpeğin dili pembe olsa bile kansızlık olmadığının bir kanıtı sayılamaz.

Köpeklerde kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin sayılarının azalması, birçok nedene bağlı olabileceği gibi en büyük etken köpeklerde bulunan parazitlerdir. Bu parazitler, köpeğin iç organlarını ısırıp buradaki kanla beslenmektedir. Köpeklerde yer alan bu parazitler kansızlığa yol açmaktadır. Köpeklerde kansızlık, parazitlerin neden olduğu bir durum değilse bile bazen metabolizmaya bağlı bir sorun nedeniyle de kansızlık görülebilir. Bu açıdan, öncelikle kansızlığın temel nedeninin iyi bilinmesi gereklidir. Kansızlık yaşayan köpekler, genel olarak gözle görünür bir şekilde halsizlik hissetmektedirler. Bunun yanında, diş etlerinde beyazlık görülür ve gözlerinin kırmızıya çalan bir görüntüsü olur.

Temel sebebin ortaya çıkarılması için, veteriner hekime muayene edilmelidir. Tedavisi yapılmayan kansızlık problemi, köpeğinizin günlük yaşantısını olumsuz etkileyecektir. Uzun süre tedavi edilmemesi sonucu, ileri safhalara ulaşmış bir kansızlık, köpeğinizin solunum problemleri yaşamasına varan ciddi boyutlara ulaşabilir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı oldukça azalmış, bu nedenle vücuda oksijen taşımada yetersiz hale gelmeye başlamıştır. Bu tarz bir duruma sebebiyet vermemek açısından, kansızlığın genel belirtilerini gören kişiler köpeklerini zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmelidirler.

Köpeklerde Kansızlık Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

İnsanlar için kansızlık problemi ne kadar önemliyse, aynı durum dostlarımız olan köpek için de geçerlidir. Basit bir problem olarak algılanmamalı, işin ciddi boyutlara varabileceğini bilmeliyiz. Tedavi edilmeyen bu rahatsızlık, hem sizi hem de köpeğinizi fazlasıyla etkileyecektir. Kansızlık problemi oluşan köpek için yapılacak en doğru yol, veteriner hekimin tavsiyelerini harfiyen uygulamak olmalıdır. Köpeklerde kansızlık bir parazit sebebiyle oluşmuşsa, acil olarak tedavi sürecine geçilmelidir.

Kullanılan bazı ilaçlar yan etki yapmaktadır. Bu durum köpeğiniz için de geçerli olabilir. Tedaviye başladığınız sırada köpeğiniz daha başka bir problem için ilaç alıyorsa, bu ilaçlar karşılıklı olarak etkileşim yapabilir. İlacın yan etkileri araştırılarak, kötü bir yan etki oluşuyorsa ilaç kullanılmamalıdır. Veteriner hekim tarafından köpeğin demir ve demir bağlaması testi yapılmalıdır. Kandaki B12 seviyesine bakılarak, gerekiyorsa takviye amaçlı B12 vitamini verilmelidir. Köpek için hazır gıdalar seçmemeye özen göstermeli, daha çok kan yapıcı özelliği bulunan gıdalarla beslemelisiniz.

Hazır gıdaların içeriği oldukça zararlı olduğundan bunların hiçbiri sağlığı için olumlu etkiler getirmemektedir. Örneğin pişirilmiş ciğeri tercih edebilirsiniz. Köpeğiniz için ciğer, hem faydalı bir besin olmakta hem de onu m utlu edecek bir gıda olmaktadır. Aynı zamanda iştahının açılmasına da yardımcı olur. Kansızlık yaşayan köpeğinizi mümkün olduğu kadar yormamaya dikkat etmelisiniz. Ne kadar enerji harcarsa ihtiyaç duyacağı oksijen miktarı da artmaktadır.

Köpeklerde kansızlık oluştuğunda oksijen üretimi, normal köpeklere oranla çok daha azdır. Bu sebeple onu yormamaya dikkat etmelisiniz. Tuvalet ihtiyacı geldiğinde, gereksiz yere dolaştırmaktan uzak durmalı, oyun oynamadan ve yorulmadan yeteri kadar dinlenmesini sağlamalısınız. Bunun yanında düzenli olarak veteriner hekime götürmeli, kansızlık probleminin ne aşamada olduğunu da kontrol ettirmelisiniz.

Written By

oguz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.